2436/858
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
"MK-16”. Et par foldestole med stel af bøg. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. Armlæn af kernelæder. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Rud Rasmussen snedkerier. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med pletter og smuds.
Vurdering