Jean Osouf (f. Heiltz-le-Maurupt 1898, d. Nogent-sur-Marne 1996)
Portræt af ung kvinde med udslået hår. Sign. JO. Stemplet Cire perdue, C. Valsuani. Buste af patineret bronze på sokkel af teak. H. inkl. sokkel 36.
Proveniens: Dansk privatsamling.
God stand.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021