2432/​7520

Ib Geertsen (f. København 1919, d. sst. 2009)

Uden titel. Sign. på bagsiden Ib Geertsen 1987. Olie på lærred. 93×73.

Proveniens: Nedarvet i familien.

Ib Geertsen var i 1947 medstifter af udstillingsfællesskabet Linien II, der i de følgende år blev omdrejningspunktet for den konkrete kunst og dens udøvere i Danmark. Han deltog i gruppens første udstilling i 1947 og gennemgående frem til 1951. Geertsens kunst gennemgik op gennem 1950’erne stor udvikling. Cirkel- og dråbeformen opstod som gennemgående temaer i flade kosmosagtige kompositioner, hvor formerne kredser om hinanden. I starten af 50’erne skærpes Geertsens selverklærede arbejde med ”modsætningsforholdet mellem krumme og rette linier”. Mest ikonisk i den ”dråbe”-form som Geertsen gentagende gange betonede ikke havde det fjerneste at gøre med en dråbe i sin naturlige form. I de tidlige værker fremtræder dråben i flere forskellige, ofte lidt skævere versioner, men skærpes til en næsten formmæssig signatur. En signatur der fik en ny kinetisk dimension og rumlighed i Ib Geertsens skulpturelle værker, herunder mobilerne. Geertsen nåede med disse endnu længere i bestræbelserne på at opfylde en af konstruktivismen og den konkrete kunsts grundlæggende målsætninger; at bryde grænser mellem maleri, arkitektur og indretning.

God original stand. Enkelt retouchering.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

813901 15.000 DKK