1505/​720

Gastone Rinaldi (f. Padua 1920, d. 2006)

“Sabrina”. Sæt på seks stole med stel af forkromet stål, løse hynder med lysebrunt skind. Samt spisebord med stel af forkromet stål og plade af røgfarvet glas. Udført hos Rima, Italien. 1970'erne. Bord H. 71. Diam. 131. (7)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Seks snorehuller i ryg mangler. Dette har medført små skader i ryg. Skind med overfladeridser og krakeleringer. Glastop med flere afslag og adskillige ridser.

Moderne kunst og design, 27. januar 2015

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK