1734/​550

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ, løs sædehynde betrukket med patineret naturskind, dybthæftet med knapper. Model 4283. Tegnet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen 1966.

Proveniens: Arkitekt Finn Gaardboe.

Finn Gaardboe afsluttede sin uddannelse som arkitekt ved Kunstakademiets Arkitektskole i 1949 og arbejdede sideløbende for Steen Eiler Rasmussen under studietiden. Han etablerede i 1955 Jysk Arkitektkontor og var bl.a. arkitekt på Herning Rådhus og Herning Gymnasium.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og stødmærker. Sædehynde med syv manglende knapper. Rygstykke og sarg bagtil med revne.

Moderne kunst og design, 22. august 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK