872/​1577

Den Kejserlige Porcelainsfabrik

“Babigon Servicet” - Tre russiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i guld og purpur på hvid grund med ranke af vinblad, geometriske borter og i midten en roset. Mrk. i underglasur grøn kyrillisk H II for Zar Nikolaj II af Rusland (1894–1917), én dateret 98, én dateret 1898 og én med ikke synligt mærke. Den Kejserlige Porcelainsfabrik. Diam. ca. 24. (3).

“Babigon Servicet” blev produceret 1823–1824 til et hundrede kuverter og til brug på zarfamiliens store sommerresidens Peterhof ved Den Finske Bugt. I 1839–1840 blev antallet af servicet fordoblet og dele blev overført til Tsarskoe Selo. I 1857 blev andre dele overført til Belvedere Paladset på Babigon Højene nær Peterhof, hvorved stellet fik sit nuværende navn. Stellet blev fortløbende suppleret op gennem det 19. årh.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag