866/​719

Jean Dufy (f. Le Havre 1888, d. Boussay 1964)

“Aux courses” eller “Calèche et cavaliers”. Sign. Jean Dufy. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 44,5×56.

Certifikat No. 4564 fra Hr. Jacques Bailly, Paris, medfølger. Værket vil blive optaget i et kommende catalogue raisonné over kunstnerens værker.

Proveniens: Frost & Reed Ltd., 41 New Bond Street, London. Erhvervet hér af nuværende ejers familie i 1961.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK