2022/534
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med sort alcantara, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2004.
Stemplet under foden: Fritz Hansen 515887903SV.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og pletter. Armlæn med slitage.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag