2041/546
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Dobbeltkommode af teak, front med otte skuffer med konkave greb. Udført hos Sibast Møbler. 1960'erne. H. 80. B. 198. D. 49,5.
Litteratur: Mobilia nr. 56–57, 1960.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Stødmærker. Løs liste bagtil. Et greb med afslag.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag