2425/​7508

Julius Friedlænder (f. København 1810, d. sst. 1861)

Portræt af Peter Raadsig (1806–1861). Sign. J. F. fec. Peter Raadsig Rom d. 27. Juni 1845. Bly og kridt på papir. Bladstørrelse 24×20. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 16, omtalt s. 34, ill. s. 34.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 1).

Peter Raadsig blev optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi i 1821 og var i løbet af sin studietid både optaget af landskabsmaleriet og genremaleriet. Ligesom mange andre unge kunstnere, ville Raadsig gerne på studierejse til Italien. Han havde dog ikke held med at få nogle rejselegater, og han endte derfor med selv at finansiere sin rejse. Alligevel lykkedes det ham at tilbringe fire år i Rom fra 1841–45 efterfulgt af et år i München fra 1845–46.

Ligesom Raadsig var Julius Friedlænder også glad for genremaleriet og brugte sine mange skitser fra sin Italiensrejse som forlæg til for sine genrebilleder.

Papiret er gulnet. Enkelte minimale fugtpletter samt én enkelt misfarvning i højre side.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag