2131/​898

Edward Hald, Yrjö Rosola, tilskrevet (f. 1883, d. 1980)

En vase samt en skål med underskål af klart glas. Vase med fiskemotiver i frostet glas, skål med graverede hav- og strandmotiver. Skål sign. Of. H. 530. 29. samt med utydelig gravørsignatur. Vase usign. Udført hos Orrefors og antageligt Karhula/Iittala. H. hhv. 25, 10 og 2. Diam. hhv. 19, 28,5 og 24,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK