2424/​581

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Fritstående to-personers sofa opsat på seksbenet krydsstel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret cognacfarvet skind. Model 4118. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. L. 135.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, s. 93.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker på stel. Patineret skind.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK

34.000 DKK