1948/366
“Empire”. Bestik af sølv. Mestre Cohr samt M.L.T. Hahn m.fl. 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2005 gr. (45)
Bestående af: 8 middagsgafler, 6 middagsknive, 13 frokostgafler, 17 middagsskeer L. 20,8–23,4 cm, dessertske.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte gafler med skæve tænder. Overvejende graveret. Variationer i størrelse og mønster.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag