1948/​366

“Empire”. Bestik af sølv. Mestre Cohr samt M.L.T. Hahn m.fl. 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2005 gr. (45)

Bestående af: 8 middagsgafler, 6 middagsknive, 13 frokostgafler, 17 middagsskeer L. 20,8–23,4 cm, dessertske.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte gafler med skæve tænder. Overvejende graveret. Variationer i størrelse og mønster.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK