770/​267

Christian Martin Tegner (f. Helsingør 1803, d. København 1881)

Vinterdag i en by, antagelig fra Sverige. Sign. C. M. Tegner 1861, Skizzeret 1835. Olie på lærred. 63×100.

Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.

Ikoner og ældre malerier, 18. april 2007

Vur­dering

35.000–40.000 DKK

Hammerslag

660.000 DKK