877/​630

Sonja Ferlov Mancoba (f. København 1911, d. Paris 1984)

“Skulptur”, 1958 og 1959. Alle sign. S.M. II-VI i bunden. Tre figurer af sortpatineret bronze. H. hhv. 37,5, 35 og 31. (3)

Litteratur: “Sonja Ferlov Mancoba: Skulpturer/Sculptures”, Forlaget Effort 2003, kat. nr. 30, 36 og 31, gengivet s. 120, 121 og 123. Litteratur: Troels Andersen: “Sonja Ferlov Mancoba”, Kbh., Borgen, 1979, nr. 29, 30 og 31, gengivet s. 55. Udstillet: Version af skulpturerne udstillet på “Sonja Ferlov Mancoba, Alberto Giacometti”, Sophienholm, 1980, kat. nr. 16–18. Udstillet: Version af skulpturerne udstillet på “Skulptur Veksølund”, 1983, kat. nr. 93–95. Udstillet: Version af skulpturerne udstillet på “Retour sur Cobra”, Artcurial Paris, 1993. Udstillet: Version af skulpturerne udstillet på “Hand in Hand”, Johannesburg og Cape Town, 1995. Proveniens: Galleri Prag, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK