2448/​7001

Græsk-Akamenidisk libationsskål af bronze med omphalos og bred rand, eksteriør drevet med kannelurer. 4. årh. f. Kr. H. 7 cm. Diam. 14 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 1991, Kunsthallen auktion 407, lot 707.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Fire minimale huller. Kraftig patineret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

52742 2.000 DKK