Græsk-Akamenidisk libationsskål af bronze med omphalos og bred rand, eksteriør drevet med kannelurer. 4. årh. f. Kr. H. 7 cm. Diam. 14 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 1991, Kunsthallen auktion 407, lot 707.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fire minimale huller. Kraftig patineret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
52742 |