2448/7001
Græsk-Akamenidisk libationsskål af bronze med omphalos og bred rand, eksteriør drevet med kannelurer. 4. årh. f. Kr. H. 7 cm. Diam. 14 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 1991, Kunsthallen auktion 407, lot 707.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fire minimale huller. Kraftig patineret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Vurdering
Hammerslag
20 bud
1158980 (Autobud) | ||
1111234 | ||
1158980 (Autobud) | ||
833546 | ||
1158980 (Autobud) | ||
833546 | ||
1158980 (Autobud) | ||
833546 | ||
1158980 (Autobud) | ||
833546 | ||
1158980 (Autobud) | ||
833546 | ||
1158980 (Autobud) | ||
1108056 | ||
1158980 | ||
1007986 | ||
867731 | ||
1007986 | ||
867731 | ||
52742 |