2448/​7001

Græsk-Akamenidisk libationsskål af bronze med omphalos og bred rand, eksteriør drevet med kannelurer. 4. årh. f. Kr. H. 7 cm. Diam. 14 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 1991, Kunsthallen auktion 407, lot 707.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Fire minimale huller. Kraftig patineret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

20 bud

1158980 (Autobud) 5.500 DKK
1111234 5.000 DKK
1158980 (Autobud) 4.800 DKK
833546 4.600 DKK
1158980 (Autobud) 4.400 DKK
833546 4.200 DKK
1158980 (Autobud) 4.000 DKK
833546 3.800 DKK
1158980 (Autobud) 3.600 DKK
833546 3.400 DKK
1158980 (Autobud) 3.200 DKK
833546 3.000 DKK
1158980 (Autobud) 2.900 DKK
1108056 2.800 DKK
1158980 2.500 DKK
1007986 2.400 DKK
867731 2.300 DKK
1007986 2.200 DKK
867731 2.100 DKK
52742 2.000 DKK