1635/537
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group Side Chair”. Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med banesyet sort stof. Udført og mærket hos Vitra. (2)
Betræk med brugsslitage, enkelte mindre pletter. Stel med almindelig brugspatina, overfladeridser og -mærker.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag