1635/​537

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

“Aluminium Group Side Chair”. Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med banesyet sort stof. Udført og mærket hos Vitra. (2)

Betræk med brugsslitage, enkelte mindre pletter. Stel med almindelig brugspatina, overfladeridser og -mærker.

Moderne kunst og design, 30. august 2016

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK