2031/​1

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Apollon og Marsyas i væddestrid. Skitse til en freske i Constantin Hansens udsmykning af vestibulen i Københavns Universitet. 1872. Usigneret. Olie på lærred. 34×27.

Værket er en skitse til en freske, som er en del af Constantin Hansens serie i Vestibulen i Københavns Universitet.

På bagsiden monteret et brev fra kunstneren til Meldahl. "12. Juni 74. Hr. Etatraad Meldahl. I dag blev jeg adspurgt om jeg ikke havde sendt et Brev til Dem til Klampenborg. Dette er ikke Tilfælde og det faldt mig da først ind, at jeg skyldte Dem Kvittering for det modtagne Beløb af 100 kr., hvilket jeg herved sender, idet jeg udtaler min glæde overat min Skitze af Apollo og Marsyas har vundet Deres Bifald. Med Høiagtelse Deres Const. Hansen."

Litteratur: Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens arbejder nr. 586. Her omtalt som følger: 1872. Apollon og Marsyas. Færdigmalet ældre Skitze. “Malet en Skitze af Apoll og Masyas færdig” (C.H.'s dagbog d. 17. Aug. 1872). Solgt i Juni 1874 til Kammerherre Meldahl. Tilhører denne men ikke set af Forfatteren. Afbildet s.129 og omtalt s. 130.

Minimalt farvebortfald. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK