1810/​1682

Et par kinesiske famille rose vægvaser af porcelæn dekoreret i farver og guld med altersceneri og person i kartouche. Qianlong 1736–1795. H. 18 cm. (2)

Proveniens: Tidligere direktør for Østasiatisk Kompagni Henrik V. Jacobsens samling.

Brændingsfejl, mindre afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 8. marts 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag