1810/1682
Et par kinesiske famille rose vægvaser af porcelæn dekoreret i farver og guld med altersceneri og person i kartouche. Qianlong 1736–1795. H. 18 cm. (2)
Proveniens: Tidligere direktør for Østasiatisk Kompagni Henrik V. Jacobsens samling.
Brændingsfejl, mindre afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 8. marts 2018
Vurdering
Hammerslag