2423/​717

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Saxbo

To vaser og en skål af stentøj, samt en kande af lertøj. Dekoreret med hhv. grønne, gule og blå glasurer. Vaser og skål udført og mærket hos Saxbo. Udført 1937–49. Vaser mærket hhv. 85 og 1. Kande sign. HAK, udført og mærket hos Kähler, Danmark. H. 9,5–21,5. (4)

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Grønglaseret vase med to større, reparerede afslag, samt et minimalt afslag på fodrand. Gulglaseret vase med hårrevne på øverste kant. Skål med afslag på øverste kant. Kande med glasurafslag på side og hank, samt afskaleringer på tud.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK