Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
“Mannequin parade at the North Pole”, 1969. Sign. Miro, 49/75. Udgivet af Maeght, Paris. Trykt hos Arte Adrian Maeght, Paris. Litografi i farver. Bladstørrelse 126×86,5
Litteratur: Maeght nr. 634.
Malerier, grafik og foto, 7. juni 2018