2002/888
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Et par pendler med skærme af hvidlakeret metal, ene pendel med hejsefunktion. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Brugsslitage. Ridser, mærker og skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud