2418/​742

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Skrivebord med stel af stål. Teak top, tillægsplade samt skuffesektion med to skuffer i front, greb af metal. Udført 1950–1960'erne hos Søborg Møbler. H. 72. L. 130/180. B. 80.

Børge Mogensen og Søborg Møbelfabrik præsenterede møbelserien af stål og teak på Dansk Kunsthåndværks Forårsudstilling på Kunstindustrimuseet i januar 1953.

Litteratur: Bygge og Bo, forår 1953, side 6 og 26. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Dansk Møbelguide”, s. 115.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre finérafslag og varmemærker.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK