Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skrivebord med stel af stål. Teak top, tillægsplade samt skuffesektion med to skuffer i front, greb af metal. Udført 1950–1960'erne hos Søborg Møbler. H. 72. L. 130/180. B. 80.
Børge Mogensen og Søborg Møbelfabrik præsenterede møbelserien af stål og teak på Dansk Kunsthåndværks Forårsudstilling på Kunstindustrimuseet i januar 1953.
Litteratur: Bygge og Bo, forår 1953, side 6 og 26. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Dansk Møbelguide”, s. 115.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre finérafslag og varmemærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024