Christian Rafn (f. Brahesborg 1740, d. sst. 1825)
Portræt af kunstnerens søn, oldforsker Carl Christian Rafn (1795–1864). Usigneret. Olie på lærred. 34×29.
Christian Rafn voksende op på samme egn, som Jens Juel og gik på akademiet samtidig. Rafn arbejdede med Jens Juels på hans værksted i starten af 1760'erne.
Proveniens: Familien Rafn til i dag.
Krakeleringer. Mindre aldersslitage. Mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. januar 2014