2440/​231

'FDR's Last Congress Appearance'. Originalt s/h sølv-gelatine af præsident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) under dennes sidste møde med den amerikanske kongres, den 1. marts 1945. Bagside med agenturstempel (International News Photo), påhæftet telegram dateret den 1. marts 1945 samt håndskrevet nummerering i rødt. Dobbeltglas. Lysmål 21×16,5. Rammemål 31×26.

Under Roosevelts sidste møde med den amerikanske kongres orienterede den stærkt sygdomssvækkede præsident medlemmerne om resultatet af den netop afholdte Jaltakonference (4.-11. februar 1945), hvis formål det var at koordinere amerikanernes, russernes og briternes afgørende slag mod Det Tredje Rige. Kun godt en måned senere, den 12. april, døde præsident Roosevelt i sin feriebolig 'Little White House' i Warm Springs, Georgia.

Fine overfladeridser. Enkelte pletter. Desuden almindelige håndteringstegn.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?