2439/1620
Kammerstage af sølv, mester Christian Hosøe, København 1787 Diam. 10 cm, derudover Louis XVI tedåse i form af lågvase mester antagelig Gotfred Wettergreen, ca. 1800 H. 13,5 cm, vinglas og strøske, forskellige mestre. (Vægt 399 g. 4)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vinglas med nålepunslet datering 1800.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
16 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||