619/413
Johannes P. Ebbesen (f. Jels 1897, d. Sønderborg 1950)
Krigsceneri med flygninge i udbombet landsby. Sign. J. P. Ebbesen, Frankrig 1914/18. Olie på lærred. Uindrammet. 97×115.
Hidrørende fra kunstnerens familie.
Behov for let overflade rensning. Mindre krakeleringer. Større afskalninger.
Moderne kunst og design, 9. maj 2006
Vurdering
Hammerslag