619/​413

Johannes P. Ebbesen (f. Jels 1897, d. Sønderborg 1950)

Krigsceneri med flygninge i udbombet landsby. Sign. J. P. Ebbesen, Frankrig 1914/18. Olie på lærred. Uindrammet. 97×115.

Hidrørende fra kunstnerens familie.

Behov for let overflade rensning. Mindre krakeleringer. Større afskalninger.

Moderne kunst og design, 9. maj 2006

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag