Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
“Vingaskålen” (Vingeskålen). Et par opsatser samt mindre opsats med låg af hhv. bruntonet og gråtonet sodaglas. Dekoreret med stiliseret ornamentik. Ej sign. Model Gs 557. Formgivet 1918. Og GS 810. Formgivet 1923. Udført 1920'erne hos Orrefors-Sandvik, Sverige. H. inkl. låg. 22,5 og 24. Diam. 13 og 23,5. (3)
Litteratur: Ann Marie Herlitz-Gezelius: “Orrefors. A Swedish Glassplant”, 1984, afbilledet på omslaget.
Generelt med aldersrelateret patina, herunder overfladeridser og mærker. Den ene opsats med et ca. 3 mm. afslag på ydersidens øverste kant. Mindre opstas med låg: Nederste del af lågets kant med nogle minimale afslag.
Moderne kunst og design, 4. juni 2019