2143/​6

Mytologisk figurgruppe af porcelæn symboliserende vinden og forårets komme, dekoreret i farver, modelleret i form af Zefyr omgivet af putti. Meissen. Indridset D82. 19. årh.s slutning. H. 24,5.

Trompet restaureret. Stødmærke på Zefyrs lår samt linje under bemalingen fra fremstillingsprocessen. Mindre afslag på pousserede blomster.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag