1908/1572
Hjerteformet rokoko hovedvandsæg, indvendigt forgyldt, drevet med blomster, Eva med kundskabens træ og mand med et flammende hjerte, låg med krone. Mester Johan Jacob Schrader, København c. 1760. Samt rokoko hovedvandsæg, indvendigt forgyldt, drevet med rocailler og personer, låg med fugl. Bund punslet med ejerinitialerne PM. Mester Asmus Fridrich Holling, København ca. 1769. Vægt 69 gr. H. 7,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 21. februar 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud