2139/791
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
“Kongeserie”. Fritstående to-pers. sofa med stel af mahogni, sider og ryg udspændt med fransk flet. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt skind. Udført hos Botium. H. 71. L. 142. D. 67.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og mindre slitage.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud