Guðmundur Thorsteinsson (f. Bíldudalur, Vestfirðir 1891, d. Søllerød 1924, kaldet 'Muggur')
“Snæfellsjökull”, Island. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 41×51.
Proveniens: Galleri Fold, Reykjavik, Island. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående i 2010.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018