1831/1523
Mathias Hendrik Kilpeläinen (, Skt. Petersborg)
Russisk sennepsske af sølv, snoet skaf, bagside af laf graveret med med Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Ruslans mitrakronede monogram. Mathias Hendrik Kilpeläinen, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. L. 12,5.
Proveniens: Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922). Herefter hendes efterkommere til idag.
Minimal aldersslitage.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag
17 bud