2040/790
Dansk snedkermester
Skænk af nøddetræ. Front med fire skuffer og tre døre, heraf er den midterste nedklapplig monteret med sort glas. Indvendig med hylder. H. 122. B. 165. D. 46.
Seks nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Et messingindlæg ved et nøglehul er løst. Tre nøgler i skuffer sidder fast.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag