Andreas Brünniche, tilskrevet
Portræt af en adelsdame af slægten Danneskiold-Samsøe, antageligt Nicoline Danneskiold-Samsøe, født Rosenkrantz, (1721–1771) dekoreret med ordnen, de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68×57. Samtidig ramme.
29. juli 1749 blev den portrætterede gift med gehejmekonferrensråden greve Frederik Christian Danneskiold-Samsøe (1722–1778) til grevskaberne Samsøe, Løvenholm m.m. Parret fik 1756 tildelt ordenen de l'Union Parfaite.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 705, 2002 nr. 1575.
Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. I øvre venstre hjørne mindre hul samt ved kant 3 cm lang revne. To sømhovedet ved nedre kant. Retoucheringer og mindre afskalninger. Behov for rensning.
892478 |