Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Landskab ved Civita d'Antino med en Bonde og hans Hustru”. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 73×86.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier, 1917 nr. 592. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier, 1942 nr. 979.
Udstillet: Kunstforeningen, “Civita d'Antino - Zahrtmanns by i Italien”, 1989 nr. 58.
Proveniens: Solgt i oktober 1906 til bankdirektør H. P. Hansen.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022