911/​160

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Landskab ved Civita d'Antino med en Bonde og hans Hustru”. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 73×86.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier, 1917 nr. 592. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier, 1942 nr. 979.

Udstillet: Kunstforeningen, “Civita d'Antino - Zahrtmanns by i Italien”, 1989 nr. 58.

Proveniens: Solgt i oktober 1906 til bankdirektør H. P. Hansen.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK