1909/21
Aksel Hansen (f. Odense 1853, d. Frederiksberg 1933)
Buste af hvid marmor forestillende en herre med fuldskæg. Sign. Aksel Hansen 91. H. 73 cm inkl. sokkel.
Patineret. Mindre ridser og mærker. Rester af rød farve på kraven.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019
Vurdering
Hammerslag