I. L. Jensen, skole, 19. årh.
Opstilling med lyserøde roser på en træstub. Sign. monogram ER d. 27de Febr 1848 og betegnet med et andet monogram NR. Olie på træ. Lysmål 18×25,5.
Minimale afskalninger ved nedre kant og ved øverste venstre hjørne. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020