1709/80
Henry Redmore (f. Hull 1820, d. 1887)
Det forliste skib. Sign. H. Redmore 1875. Olie på lærred. 64×112.
Flere reparationer/lapper på bagsiden. Enkelte retoucheringer. Mærker fra blændrammen synlige på forsiden. Krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017
Vurdering
Hammerslag