2012/​731

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Legetøjstog af lakeret bøg. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Mønsterbesk. H. 11,5. L. 44. B. 7.

Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.

Moderne kunst og design, 17. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag