876/​30

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af Elisabeth Christine Sophie Horrebow f. Manthey (1772–1829), gift 1794 med professor Magnus Horrebow. Klædt i sort kjole med sort bælte, hvid halskrave, hvid kappe med flæse og sorte sløjfer foroven. Sign. C. A. Jensen 1826. Olie på lærred. 26×22. Empireramme.

Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 90, gentagelse af fortegnelsens nr. 89, afb. s. 169.

Udstillet: København, “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 730.

Omtalt: Sigurd Schultz, “C. A. Jensen”, 1932 , bind I, s. 194–195. Kunst i Privat Eje , bd. I, afb. s. 213.

Proveniens: Amtsforvalter C. D. Weidemann (1901). Overretssagfører Manthey-Wagner, Nærum (1932). Læge Frands Hougaards samling. Elisabeth og Theodor Jensens samlinger, deres auktion Bruun Rasmussen 154, 1963 nr. 17 afb. s. 21.

Sigurd Schultz fremhæver i ovennævnte værk s. 194–195 portrættet af fru Horrebow, som et af malerens bedste og skriver om det: “En lille skæv og ikke skøn Kone var Professorinde Horrebow ... Men hendes Ansigt lyser af Godhed og Elskelighed, ...” og opsummerer senere: “Thi Billedet hviler paa en dramatisk Forening af hinanden modsatte Momenter. Den tragiske Grimhed og den indre menneskelige Værdi har i Fællesskab skabt en højere Skønhed”.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK