Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
Composition jaune, verte, bleue et rouge", 1956. Sign. Serge Poliakoff, 56/220. Editeur Nesto Jacometti, La Guilde de la Gravure, Lausanne. Trykt hos Pons, Paris. Litografi i farver. Lysmål 36,5×54.
Litteratur: Rivière 10; Schneider 10
Original stand. Intet at bemærke.
Malerier, grafik og foto, 7. juni 2018