1709/710
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af teak, sider, ryg og løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 2207. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1970'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kede på højre armlæn med mindre defekt.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
12 bud