1935/608
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Sautergryde samt kasserolle af kobber med hanke og låg af stål. Indvendigt forsølvet. Begge forsynet med låg. Udført og stemplet hos Georg Jensen Design, Denmark. Sautegryde: H. inkl. låg 8. L. max. 26,5. Kasserolle: H. inkl. hank 10,5. L. max. 32. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge lågene har mindre skævheder og vipper derfor når monteret.
Moderne kunst og design, 27. august 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud