760/​1054

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

Morgen. Motiv fra Capri. Sign. J. la Cour Copenhague 1875. Olie på lærred. 48×71.

Antagelig det på Charlottenborg i 1875 som nr. 45 udstillede maleri med titlen “Morgen. Motiv fra Capri”.

Udsøgte malerier, 11. september 2006

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

68.000 DKK