1835/1504
Fransk senempire søjleur af forgyldt bronze med regulatorpendul, prydet med ornamentik i relief, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. Laine, Rue de la Barillerie No 26, Paris. 19. årh. H. 49.
Tal og signatur tegnet op. Slitage på urskive. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 30. august 2018
Vurdering
Hammerslag