1327/760
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol opsat på medestel af teak, sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med brunt farvet skind. Formgivet 1969. Model 3246. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugspatina. Herunder ridser, mærker samt overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 2. juli 2013
Vurdering
Hammerslag