1703/​1635

To ovale engelske serveringsfade af fajance, dekoreret med transferprint i form af blomster. Mærket PF. Istemplet mærke fra det ene engelske patentkontor. Importør H.O. Grave, Gammel Strand 34, Kjöbenhavn. 19. årh.s sidste halvdel. L. 38,5 og 50. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser og mærker. Det store fad med mindre kanthak, krakeleringer og lette misfarvninger.

Varia, 19. januar 2017

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

290 DKK

(Autobud) 290 DKK
280 DKK
270 DKK
(Autobud) 260 DKK
260 DKK
250 DKK