1703/1635
To ovale engelske serveringsfade af fajance, dekoreret med transferprint i form af blomster. Mærket PF. Istemplet mærke fra det ene engelske patentkontor. Importør H.O. Grave, Gammel Strand 34, Kjöbenhavn. 19. årh.s sidste halvdel. L. 38,5 og 50. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser og mærker. Det store fad med mindre kanthak, krakeleringer og lette misfarvninger.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag